Hükümet memur zammıyla ilgili yeni bir teklif sunacak
Barzani'ye Türkiye uyarısı!
Gül, Obama ile görüştü
Çeşitli ülkelerden çocukların her yıl 23 nisanda ülkemize gelmeleri
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Çeşitli ülkelerden çocukların her yıl 23 nisanda ülkemize gelmeleri

Çeşitli ülkelerden çocukların her yıl 23 nisanda ülkemize gelmeleri
Çeşitli ülkelerden çocukların her yıl 23 nisanda ülkemize gelmelerinin nedeni?
24.03.2011 / 18:40


"Türkiye Radyo Televizyonu Kurumu'nun katkılarıyla gerçekleşen 23 Nisan Çocuk Şenliği dolayısıyla, ülkemize gelen konuk ülkelerin değerli temsilcileri ve bu başarılı organizasyonun değerli ev sahipleri, sevgili çocuklar,

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, insanlığın ortak umudu olan sizleri ülkemizde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

Toplumların geleceğini emanet edeceğimiz siz çocukların sağlıklı bireyler olarak yetişmeniz ve tüm insanlığı tanıyarak ilerdeki görevlerinizde bundan yararlanmanız, biz yetişkinlerin temel görevidir. Küçük yaşlarınızda, sizlere verilecek barış kültürü, geleceğe bakışınızı biçimlendirecek, çeşitli ülkelerin çocuklarıyla kuracağınız dostluklar, gelecekte onlara güven duymanızı sağlayacaktır.

Unutmamalısınız ki, insan için en önemli şey, verimli olabilmek ve bir şeyler üretebilmenin sevincini yaşayabilmektir. Kendine yeten, üretken bireyler olarak geleceğe hazırlanmanız, sorunları çözebilme yeteneğinizi geliştirecek ve sizleri güçlendirecektir. Bunun için bizler de sorumluluk duygusuyla bilinçli adımlar atmalıyız.

Değerli Konuklar,

Çocuklarımızın yaşamlarını düzenleyebilmeleri ve geleceğe umutla bakabilmeleri için gereksinim duydukları tüm olanakları çocuklarımıza sağlamalı, onlara olan inanç ve güvenimizi asla yitirmemeliyiz.

Risk altındaki çocuklarımız ve onlar için tehdit oluşturan olumsuz koşulların yok edilmesi konusunda duyarlı davranmalı, kimsesiz ve yardıma gereksinimi bulunan çocuklarımız için insan onuruna yaraşır yaşam koşulları sunmalıyız.

Çocuklarımızın yaşadığı sorunlara duyarlı yaklaşarak, üreteceğimiz çözümler ve bunları yaşama geçirebilme konusundaki başarımız, çocuklarımıza gelecekleri için sunabileceğimiz en değerli armağan olacaktır.

Bu nedenle bizler, büyük sorumluluk duygusuyla davranmalı, çocuklarımızın kendilerini, dünyayı, yaşamı seven mutlu bireyler olmaları için özveriyle çalışmalıyız. Onlardan ilgi, sevgi ve hoşgörümüzü asla esirgememeliyiz.Sevgili Çocuklar,

Sizler, dünyanın farklı ülkelerinden gelerek, gözlerinizdeki dostluk ve kardeşlik pırıltılarıyla tüm dünyaya önemli mesajlar veriyor, dil, din, ırk ayrımı gütmeksizin sıcaklığınız ve kaynaşmanızla dünya barışına büyük katkıda bulunuyorsunuz.

Küçük yaşlarınızdan başlayarak edindiğiniz bilgi, birikim ve yaşam deneyimlerinizle geleceğin mutlu dünyasını oluşturacaksınız.

Dünya çocukları olarak kabul ettiğiniz Ortak Deklarasyon'da yer alan ilkeler, barışın egemen olduğu yaşanabilir bir dünyanın vazgeçilmez koşullarını oluşturuyor. Bu duyarlı yaklaşımınız için sizleri kutluyorum.

Sevgili Çocuklar,

Dünyamız çok büyük değerlerle doludur. Bu değerlerin kullanılmasında, dünyadaki tüm insanların gereksinimlerinin gözetilmesi de önem taşımaktadır. Fırsat eşitliği ve sosyal adalet ilkelerinin yaşama geçirilmediği toplumlarda, insan haklarına dayalı demokrasi kültürünün oluşturulması ve yaşam biçimi olarak benimsenmesi beklenemez.

Sizlere verdiğimiz bilgi, gerçek ve bilimsel bilgi olmalıdır. İnsanlık ancak, bilimin yol göstericiliğinde ve bilimsel bilginin ışığında aydınlanabilir.

Uygarlaşmanın ön koşulu çağdaş eğitimdir. Çağdaş eğitim düzeyi düşük insanların oluşturduğu toplumlarda, demokrasi ve insan hakları kavramlarının oluşması ve gelişmesi beklenemez.

Büyük Atatürk'ün, geleceğin yetişkinleri olan siz çocuklara 23 Nisan'ı armağan etmesi, sizlere verdiği değer ve güvenin en büyük göstergesidir. Bu Bayram, aynı zamanda dünyadaki çeşitli ülke çocuklarının katılımıyla kutlanan ilk ve tek çocuk bayramıdır.

23 Nisan, dünyanın dört bir yanından gelen çocuklar için bir şenlik olmasının ötesinde, onlara yaşamları boyunca unutamayacakları sevgi, kardeşlik, barış ve hoşgörü gibi duyguları yoğun olarak yaşatmakta, böylece bu duyguların tüm dünyaya yayılmasında da önemli bir işlev üstlenmektedir.

Bu Bayramın, tüm dünyada uluslararası bir gün olarak kutlanmasının, dünya çocuklarına verilebilecek güzel bir armağan olacağına inanıyorum.

Bu nedenle, 23 Nisan'ın "Dünya Çocuk Günü" olarak kabul edilmesine yönelik olarak başlatılan girişimlerin, devletimizin yanı sıra sivil toplum örgütlerinin ve konuya duyarlı kişilerin katkısı ile başarıya ulaşabileceğini düşünüyorum.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında, dünyadaki tüm çocukların sorunlarına duyarlı olan sivil toplum örgütlerinin biraraya geldiği, çocuklarımızın yaşadığı sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin sunulduğu etkinliklere de yer verilmesinin yararı büyük olacaktır.

Tüm çocukların 23 Nisan Çocuk Bayramı'nı kutluyor, aydınlık ve umut dolu yarınlarda yaşamalarını diliyorum."


Etiketler:
Bu haber toplam 12619 defa okundu
YAZARLAR

Sitemizde faydalanabileceğiniz birçok katagori mevcuttur, islamisohbet.net adı altında açmış olduğumuz sitemizde, islami sohbetler edebilir, Fikir ve görüşlerinizi edep kuralları içerisinde özgürce paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda çok değerli köşe yazarlarımızın makalelerini okuyup yorumlayabilirsiniz. Yanı sıra; Kur'an, Peygamberler, islami chat, islami video, islami haberler, islami forum katagorilerimizide takip edebilirsiniz.

islami sohbet chat islami çet odaları dini sohbet sitesi chat sohbet ıslamı sıte islamisohbet